"tervehtiä"변화하기 - 핀란드어 동사 변화형

Conjugation of have (Export PDF)

핀란드어"tervehtiä" 동사 변화형

Infinitiivi
핀란드어
  • tervehtiä
Preesens
핀란드어
  • tervehdin
II-Partisiippi
핀란드어
  • tervehtinyt

Indikatiivi

Preesens

minä
tervehdin
sinä
tervehdit
hän/se
tervehtii
me
tervehdimme
te
tervehditte
he
tervehtivät
passiivi
tervehditään

Preesens, negatiivinen

minä
en tervehdi
sinä
et tervehdi
hän/se
ei tervehdi
me
emme tervehdi
te
ette tervehdi
he
eivät tervehdi
passiivi
ei tervehditä

Imperfekti

minä
tervehdin
sinä
tervehdit
hän/se
tervehti
me
tervehdimme
te
tervehditte
he
tervehtivät
passiivi
tervehdittiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en tervehtinyt
sinä
et tervehtinyt
hän/se
ei tervehtinyt
me
emme tervehtineet
te
ette tervehtineet
he
eivät tervehtineet
passiivi
ei tervehditty

Perfekti

minä
olen tervehtinyt
sinä
olet tervehtinyt
hän/se
on tervehtinyt
me
olemme tervehtineet
te
olette tervehtineet
he
ovat tervehtineet
passiivi
on tervehditty

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole tervehtinyt
sinä
et ole tervehtinyt
hän/se
ei ole tervehtinyt
me
emme ole tervehtineet
te
ette ole tervehtineet
he
eivät ole tervehtineet
passiivi
ei ole tervehditty

Pluskvamperfekti

minä
olin tervehtinyt
sinä
olit tervehtinyt
hän/se
oli tervehtinyt
me
olimme tervehtineet
te
olitte tervehtineet
he
olivat tervehtineet
passiivi
oli tervehditty

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut tervehtinyt
sinä
et ollut tervehtinyt
hän/se
ei ollut tervehtinyt
me
emme olleet tervehtineet
te
ette olleet tervehtineet
he
eivät olleet tervehtineet
passiivi
ei ollut tervehditty

Find out the most frequently used verbs in 핀란드어.