"arvata"변화하기 - 핀란드어 동사 변화형

Conjugation of have (Export PDF)

핀란드어"arvata" 동사 변화형

Infinitiivi
핀란드어
  • arvata
Preesens
핀란드어
  • arvaan
II-Partisiippi
핀란드어
  • arvannut

Indikatiivi

Preesens

minä
arvaan
sinä
arvaat
hän/se
arvaa
me
arvaamme
te
arvaatte
he
arvaavat
passiivi
arvataan

Preesens, negatiivinen

minä
en arvaa
sinä
et arvaa
hän/se
ei arvaa
me
emme arvaa
te
ette arvaa
he
eivät arvaa
passiivi
ei arvata

Imperfekti

minä
arvasin
sinä
arvasit
hän/se
arvasi
me
arvasimme
te
arvasitte
he
arvasivat
passiivi
arvattiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en arvannut
sinä
et arvannut
hän/se
ei arvannut
me
emme arvanneet
te
ette arvanneet
he
eivät arvanneet
passiivi
ei arvattu

Perfekti

minä
olen arvannut
sinä
olet arvannut
hän/se
on arvannut
me
olemme arvanneet
te
olette arvanneet
he
ovat arvanneet
passiivi
on arvattu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole arvannut
sinä
et ole arvannut
hän/se
ei ole arvannut
me
emme ole arvanneet
te
ette ole arvanneet
he
eivät ole arvanneet
passiivi
ei ole arvattu

Pluskvamperfekti

minä
olin arvannut
sinä
olit arvannut
hän/se
oli arvannut
me
olimme arvanneet
te
olitte arvanneet
he
olivat arvanneet
passiivi
oli arvattu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut arvannut
sinä
et ollut arvannut
hän/se
ei ollut arvannut
me
emme olleet arvanneet
te
ette olleet arvanneet
he
eivät olleet arvanneet
passiivi
ei ollut arvattu

Find out the most frequently used verbs in 핀란드어.